تبلیغات
روابط بین الملل
 
 
 
استقلال به معنای قهر کردن با کشورها نیست، به معنای ایجاد کردن سدّی در مقابل نفوذ کشورها است - فرماندهی معظم کل قوا

چرا آمریکا دو بمب افكن را بر فراز منطقه دفاع هوایی چین به پرواز درآورد؟!

نویسنده : MOJTABA AZAD | تاریخ : 01:10 بعد از ظهر - دوشنبه 1392/09/18چرا آمریکا

دو بمب افكن را بر فراز منطقه دفاع هوایی چین به پرواز درآورد؟


http://sheklak4web.blogfa.com/


معرفی هواپیمای بی-52

بی-۵۲ قادر به پرواز با سرعت‌های نزدیک به سرعت صوت تا ارتفاع ۱۵ هزار متری است. این هواپیما قادر به حمل بمب‌های اتمی یا متعارف هدایت‌شونده است. از بی-۵۲ در جنگ‌های متعارف برای مأموریت‌های تهاجمی استراتژیک، پشتیبانی نزدیک هوایی، وعملیات‌های دریایی استفاده می‌شود. در جریان جنگ سال ۱۹۹۱ عراق حدود چهل درصد کل بمب‌های نیروهای ائتلاف توصط بمب‌افکن‌های بی--۵۲ شلیک شد.در طول دو ساعت ۳۶۴ هزار کیلومتر مربع از سطح اقیانوس را دیده‌بانی می‌کند.


http://sheklak4web.blogfa.com/
***معرفی هواپیمای بی-52 
بی-۵۲ قادر به پرواز با سرعت‌های نزدیک به سرعت صوت تا ارتفاع ۱۵ هزار متری است. این هواپیما قادر به حمل بمب‌های اتمی یا متعارف هدایت‌شونده است. از بی-۵۲ در جنگ‌های متعارف برای مأموریت‌های تهاجمی استراتژیک، پشتیبانی نزدیک هوایی، وعملیات‌های دریایی استفاده می‌شود. در جریان جنگ سال ۱۹۹۱ عراق حدود چهل درصد کل بمب‌های نیروهای ائتلاف توصط بمب‌افکن‌های بی--۵۲ شلیک شد.در طول دو ساعت ۳۶۴ هزار کیلومتر مربع از سطح اقیانوس را دیده‌بانی می‌کند.


 سرعت بی-۵۲ حدود ۱۰۴۵ کیلومتر در ساعت (۰.۸۶ ماخ) می‌باشد.

عصر روز دوشنبه ایالات متحده آمریکا دو فروند از بمب افکن‌های كلاس بی-52 نیروی هوایی خود را از پایگاه آندرسون جزیره گوآم بر روی جزایر مورد ادعای مالكیت چین و مورد مناقشه با همسایه خود ژاپن،به پرواز در آورد.
 
این دو پرواز هوایی، به ادعای مقامات نظامی آمریكا،بخشی از یک مانور نظامی به نام "رعد و برق مرجان" صورت پذیرفته است.به گفته طرف چینی،خلبانان های این دو بمب افكن قبل از پرواز از پایگاه نیروی هوایی اندرسون در گوام،هیچ گونه هماهنگی رادیویی با چین برقرار نكرده است.


این اقدام ارتش آمریكا از آنجایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است كه چین،روز شنبه منطقه دفاع هوایی اعلام كرده بود. این نوع برنامه نظامی،از طرح"منطقه پرواز ممنوع" متفاوت می باشد،در این طرح،هواپیماهای کشورهای دیگر مجازند از طریق خاک كشور مربوطه پرواز كنند،البته به شرطی كه مشخصات خود را به اطلاع كشور مربوطه گزارش دهند. بر این اساس،اگر هواپیمایی از این محدوده شناسایی هوایی،تخطی نماید،طرف مقابل مجاز به واكنش نظامی علیه اهداف است.

به گزارش شین هوآ:"اگر یک شی پرنده از این طرح پرواز تخطی كند،نیروهای مسلح چینی مجاز به اتخاذ اقدامات اضطراری دفاعی در پاسخ به این نوع رفتارهای مخفیانه،خواهد بود.انتشار خبر منطقه شناسایی هوایی از سوی چین بدین معنی خواهد بود كه، وزارت دفاع ملی چین از حقوق کامل اجرایی بر منطقه اعلام شده برخوردار است."

این منطقه روز شنبه از سوی چین به عنوان منطقه شناسایی هوایی –در منطقه مورد مناقشه چین و ژاپن-اعلام شد.جزیره های زنجیره ای کوچک كه مورد مناقشه طرفین است در چین با نام سینكاكو و در ژاپن با نام دیایوس شناخته می شوند،این جزایر پراکنده و اغلب خالی از سکنه می باشند، اما مالکیت آنها كه به لحاظ اهمیت دریایی و منابع معدنی آن مد نظر می باشد،همچنان مورد مناقشه طرفین است. 
 
کارشناسان نظامی چین معتقدند كه ایجاد منطقه شناسایی هوایی مطابق با شیوه های رایج بین المللی صورت پذیرفته است.


ایجاد چنین منطقه ای بدون گرفتن اجازه از کشورهای دیگر امکانپذیر است، البته اگر باعث نقض قوانین بین‌المللی نشود، مانند نقض حاکمیت ارضی دیگر کشورها و یا تحت تاثیر قرار دارد آزادی پروازها. 

چرا دولت چین منطقه شناسایی هوایی را تعیین كرده است؟ آن این اقدام به وضعیت منطقه ای فعلی مربوط می‌شود؟

به گفته سخنگوی وزارت دفاع چین:منطقه شناسایی هوایی اصولا توسط یک کشور دریایی به منظور محافظت در برابر تهدیدات هوایی بالقوه به اجرا در می آید. 

دولت چین از اقدامات مشترک بین المللی در ایجاد منطقه شناسایی تبعیت دارد .چین هدف از این كار را صرفا با هدف حفاظت از حاکمیت دولت و امنیت سرزمینی و حریم هوایی خود، و حفظ پروازها،انجام داده است. چین بر اساس حقوق حفاظت از خود،چنین برنامه ای را به اجرا در آورده است. 

به گفته  مقامات پكن،تمامی مراحل بر اساس قوانین بین المللی صورت پذیرفته است.از سال 1950 تا كنون،بیش از 20 كشور،حتی كشورهای همسایه چین،مناطق شناسایی هوایی را به اجرا در آورده اند.بر این اساس با فراهم شدن شرایط لازم،پكن در نظر دارد مناطق دفاع هوایی دیگری را نیز ایجاد نماید.

همانطور که در این نقشه دیده می شود، منطقه جدیدی که چین اعلام کرده است دقیقا با منطقه مورد اعلان ژاپن همپوشانی دارد و این اقدام چین باعث تحریك تنش ها بین طرفین شده است.

  
اقدامات پکن، به گفته برخی کارشناسان، نشان دهنده تغییر گسترده در سیاست خارجی چین می باشد. 

بر خلاف پیشینیان خود،ژی، در مواجه با تعهدات ایالات متحده به متحدان خود در منطقه بویژه ژاپن،و بهره برداری از فرصت هایی موجود برای تغییر وضع موجود، سیاست خارجی چین را براساس طرز فکر یک قدرت بزرگ طرح ریزی كرده است.

 استفانی البرانت مدیر برنامه های آسیا و اقیانوس آرام در موسسه صلح ایالات متحده می گوید: "اظهارات و اقدامات اخیر چین نشان دهنده تغییر حرکت از یک سیاست دفاعی، واکنشی، به یک رویکرد پیشگیرانه طراحی شده برای پیشبرد منافع حیاتی آتی چین،حكایت دارد".

ایالات متحده به سرعت به این اقدام چین واكنش نشان داد و از آن به عنوان حركتی "بی ثبات کننده" نام برد. چاك هیگل طی اعلامیه ای اظهار داشت:"این خبر - اعلان منطقه شناسایی هوایی- توسط جمهوری خلق چین به هیچ وجه تغییر در برنامه های نظامی ایالات متحده را در این منطقه حساس موجب نخواهد شد. ایالات متحده سیاست دیرین خود را بر اساس معاهده دوجانبه دفاعی معروف با ژاپن در مورد جزایر سینكاكو ادامه خواهد داد".

 چاك هیگل در هشدار مستقیم به پکن اظهار داشت:"این اقدامات یک جانبه به گسترش سوء تفاهم و برداشت غلط بین طرفین منجر خواهد شد".

"ایالات متحده مراتب نگرانی خود را از طریق کانال های دیپلماتیک و نظامی به چین منتقل كرده است، و ما با متحدان و شرکای خود در منطقه، از جمله ژاپن رایزنی های لازم را انجام داده ایم."
هگل در ادامه می گوید:" چین نباید از تهدید نظامی علیه اشیا پرنده که خود را شناسایی نکرده و یا از دستورات پکن پیروی نمی كنند،اصرار داشته باشد،چرا كه آزادی حریم هوایی ،دریا و فضا برای ثبات،رونق و امنیت این منطقه لازم می باشد."

به گفته مقامات آمریكایی اقدام چین در نحوه فعالیت و برنامه های نظامی آمریكا در این منطقه تغییری ایجاد نخواهد كرد.

خطوط هوایی ژاپن روز سه شنبه اعلام كرد:از قوانین تعیین شده از سوی چین به دنبال اعلام منطقه شناسایی هوایی در شرق دریای چین تبعیت خواهد كرد،این در حالیست كه مقامات توكیو این اقدام پكن را قبول ندارند.

آكی هیرو اوتا وزیر حمل و نقل ژاپن در این خصوص اظهار داشت:"اقدام یكجانبه چین "معتبر نیست" و و خطوط هوایی ژاپن باید آنرا نادیده بگیرند."

روز دوشنبه، توکیو با احضار سفیر پکن عقبگرد از این طرح را خواستار شد و این اقدام پكن را نقض حقوق آزادی پرواز در دریاهای آزاد دانست. سفیر پكن نیز در پاسخ اظهار داشت:این توكیو است كه باید از موضع "تقاضای غیر منطقی" خود برگردد،چرا كه پیشتر توكیو بود كه در این منطقه چنین طرحی را به اجرا در آورده است.

وزیر امور خارجه ژاپن فومیو کیشیدا روز یکشنبه اقدام چین را یک عمل یک طرفه دانست و اعلام داشت این اقدام حوادث غیر پیش بینی شده ای را در پی خواهد داشت.

*** سخن پایانی:
واقعیت انكار ناپذیر این است كه پیشتر ژاپن نیز در اقدامی مشابه منطقه شناسایی هوایی را در این نقطه به اجرا در آورده است كه اتفاقا تمام منطقه مورد مناقشه را نیز پوشش می داد،در این مورد هرگز شاهد موضع گیری یا اقدامی از سوی غرب بویژه آمریكا نبوده ایم.

این اقدام امریكا،همزمان با تلاش های آمریكا برای كاهش آتش درگیری های خاورمیانه همراه بوده است.شاید بتوان گفت،خاموش كردن آتش درگیری های خاورمیانه،زنگ استراحتی برای آماده شدن غرب برای روشن كردن آتشی جدید در منطقه شرق آسیا،علیه رقیب قدرتمند امروز آمریكا،چین،باشد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهور ،هفته آینده به شرق آسیا سفر خواهد كرد، از جمله توقف در ژاپن، کره جنوبی و چین نیز در دستور كار وی قرار دارد.! ایالات متحده سالها در تلاش است برای كاهش تنش ها بین دو طرف بر سر جزایر در منطقه حضور خود را توجیه كند.


برچسب ها : هواپیما , جنگ , چین , ژاپن , آمریکا , جنگ چین و ژاپن ,
دسته بندی : توان نظامی کشورها , هواپیما و جنگنده ,
 

آخرین مطالب

» نفوذ ( جمعه 1394/09/20 )
» شرکت امنیتی بلک واتر ( جمعه 1394/09/20 )
» دلیل حمله عربستان به یمن چه بود؟ ( جمعه 1394/09/20 )
» دلیل اصلی حمله عربستان‌سعودی به یمن را چه می‌دانید؟ ( جمعه 1394/09/20 )
» نگاهی تاریخی به سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه؛ عثمانی‌گری به سبک رجب طیب اردوغان ( جمعه 1394/09/20 )
» چراغ سبز عربستان و قطر به ترکیه برای تجاوز به شمال عراق ( جمعه 1394/09/20 )
» اذعان یک نهاد مطالعاتی صهیونیستی به افزایش قدرت علمی-نظامی ایران ( جمعه 1394/09/20 )
» برنامه ده ساله سازمان فضایی ایران تدوین شد ( جمعه 1394/09/20 )
» نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی‌ ( چهارشنبه 1394/09/11 )
» ساختمان فوق سری که کلید توافق هسته ای با ایران در آن قرار دارد ( جمعه 1393/12/29 )
» اگر لازم باشد برای لغو توافق هسته ای با ایران، جلوی متحدان اروپایی خود می ایستیم ( جمعه 1393/12/29 )
» مادر ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» این چه شبیست ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» فقط اغوش تورا مهم نیست کجا باشی ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» یتیمی ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» کی فکرشو میکرد ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» از سرم خیال تو دیگه بیرون نمیاد .. ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» مادر تنهایم ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» مادرم ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» دلتنگ خندهات مادر ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» مادرم دوستت دارم ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» مادر ای زیباترین واژه دنیا ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» سلام به همه مادرم رو از دست دادم براش دعا کنید ( سه شنبه 1393/07/15 )
» عکس حیرت‌انگیز از جنگ جهانی دوم که شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد ( دوشنبه 1393/05/6 )
» آشنایی با 5 هواپیمای مخصوص عملیات ضد چریکی ( یکشنبه 1393/05/5 )
» دانلود مستند World War II In HD Colour ( شنبه 1393/05/4 )
» بیانیه ارتش به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس ( پنجشنبه 1393/05/2 )
» رقم قرار دادهای بازیکنان پرسپولیس ( پنجشنبه 1393/05/2 )
» پرسپولیس ( پنجشنبه 1393/05/2 )
» سخن مدیریت - در باب وضعیت پرسپولیس ( جمعه 1393/04/27 )