تبلیغات
روابط بین الملل
 
 
 
استقلال به معنای قهر کردن با کشورها نیست، به معنای ایجاد کردن سدّی در مقابل نفوذ کشورها است - فرماندهی معظم کل قوا

در دیدار اقشار مختلف مردم‌ از استان‌های مازندران، گیلان، گلستان و كهگیلویه و بویراحمد

نویسنده : MOJTABA AZAD | تاریخ : 03:51 بعد از ظهر - پنجشنبه 1392/03/2


http://sheklak4web.blogfa.com/

بیانات فرماندهی معظم کل قوا

در دیدار اقشار مختلف مردم‌ از استان‌های مازندران، گیلان، گلستان و كهگیلویه و بویراحمد

http://sheklak4web.blogfa.com/

دیدار بانوان فرهیخته حوزوی و دانشگاهی

http://sheklak4web.blogfa.com/

سم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
خوشامد عرض میكنم به همه‌ى برادران و خواهران عزیز؛ مردم مؤمن، جوانان پر شور، علماى اعلام، بالخصوص به خانواده‌هاى معظّم شهیدان كه از راههاى دور تشریف آوردید و امروز به جمع ما، به حسینیه‌ى ما نورانیت و صفا بخشیدید. از خداوند متعال مسئلت میكنیم كه فضل و رحمت و لطف و عنایت ویژه‌ى خود را كه در این ماه شریف شامل حال بندگان و مؤمنان و مخلصان میفرماید، شامل حال همه‌ى شما برادران و خواهران عزیز، و همه‌ى مردم آن استانهائى كه زحمت كشیدید از آن استانها تشریف آوردید، و همه‌ى ملت ایران بفرماید.

http://sheklak4web.blogfa.com/

http://sheklak4web.blogfa.com/http://sheklak4web.blogfa.com/بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
خوشامد عرض میكنم به همه‌ى برادران و خواهران عزیز؛ مردم مؤمن، جوانان پر شور، علماى اعلام، بالخصوص به خانواده‌هاى معظّم شهیدان كه از راههاى دور تشریف آوردید و امروز به جمع ما، به حسینیه‌ى ما نورانیت و صفا بخشیدید. از خداوند متعال مسئلت میكنیم كه فضل و رحمت و لطف و عنایت ویژه‌ى خود را كه در این ماه شریف شامل حال بندگان و مؤمنان و مخلصان میفرماید، شامل حال همه‌ى شما برادران و خواهران عزیز، و همه‌ى مردم آن استانهائى كه زحمت كشیدید از آن استانها تشریف آوردید، و همه‌ى ملت ایران بفرماید.
 اولاً لازم میدانم برادران و خواهران عزیز را، مخصوصاً جوانها را توجه بدهم به اهمیت ماه رجب. از این مناسبتها و از این خصوصیاتِ مربوط به ایام و شهور نمیشود به‌آسانى صرفنظر كرد. بزرگان و اهل معنا و اهل  سلوك، ماه رجب را مقدمه‌ى ماه رمضان دانسته‌اند. ماه رجب، ماه شعبان، یك آمادگاهى است براى اینكه انسان در ماه مبارك رمضان - كه ماه ضیافت الهى است - بتواند با آمادگى وارد شود. آمادگى به چیست؟ در درجه‌ى اول، آمادگى به توجه و حضور قلب است؛ خود را در محضر علم الهى دانستن، در محضر خدا دانستن - «سبحان من احصى كلّ شى‌ء علمه»(1) - همه‌ى حالات خود را، حركات خود را، نیّات خود را، خطورات قلبى خود را در معرض و محضر علم الهى دانستن؛ در درجه‌ى اول، این مهم است؛ و اگر این حاصل شد، آن وقت توجه ما به كارهایمان، به حرفهایمان، به رفت‌وآمدهایمان، به سكوتمان، به گفتنمان، بیشتر خواهد شد؛ توجه میكنیم كه چه میگوئیم، كجا میرویم، چه اقدامى میكنیم، علیه چه‌كسى حرف میزنیم، به نفع چه‌كسى حرف میزنیم. وقتى انسان خود را در محضر الهى دانست، بیشتر متوجه كارها و حركات و رفتار خود میشود. عمده‌ى اشكالات ما به خاطر غفلتى است كه از رفتار و اعمالِ خودمان میكنیم. وقتى انسان از حال غفلت خارج شود، توجه كند كه دارد دیده میشود، محاسبه میشود - «انّا كنّا نستنسخ ما كنتم تعملون»(2) - همه‌ى حركات او، كارهاى او در محضر پروردگار است، طبعاً مراعات میكند. با این حالت، با یك طهارتى، با یك نزاهت و پاكیزگى‌اى، انسان وارد ماه رمضان شود - «شستشوئى كن و آنگه به خرابات خرام»؛ شستشوكرده وارد ماه رمضان شود - آن وقت در محضر ضیافت الهى حداكثر بهره را خواهد برد. ماه رجب را با این چشم نگاه كنید.
 در دعاهاى ماه رجب كه از ائمه (علیهم‌السّلام) مأثور است، انسان وقتى نگاه میكند، مى‌بیند بیشتر این دعاها ناظر به جهات توحیدى است؛ پرداختن به عظمت الهى، به صفات الهى، خود را در مقابل این عظمت مشاهده كردن، راه روشن را به سوى پروردگار شناختن، دانستن و به آن میل و رغبت پیدا كردن. یكى از خصوصیات دعاهاى ماه رجب این است: توجه دادن به توحید، توجه دادن به خدا، به اسماء و صفات الهى. این ماه را باید قدر دانست. اول این ماه، متبرك است به ولادت امام باقر (علیه‌السّلام)؛ آخر این ماه، متبرك است به بزرگترین حادثه‌ى تاریخ؛ یعنى بعثت پیغمبر. در نیمه‌ى این ماه، جوانان ما سالهائى است كه این سنت حسنه را در كشور  رائج كرده‌اند؛ سنت اعتكاف را، رفتن در مساجد را، روزه گرفتن را. واقعاً چقدر منظره‌ى زیبا و معطّرى است كه جمع كثیرى از جوانهاى ما برخلاف سیره‌ى متعارف جوانهاى دنیا كه غرق در شهوات و تمایلات نفسانى هستند، روزها و شبهائى را روزه بگیرند؛ بروند در یك مسجدى بنشینند، اعتكاف كنند؛ شب و روزشان را ذكر و فكر و شنیدن معارف الهى و شنیدن احكام و مذاكره‌ى علم حقیقى - كه علم توحید است - قرار دهند؛ این خیلى چیز مهمى است. اینها از بركت انقلاب است. قبل از انقلاب، ما در این ایام نیمه‌ى ماه رجب ندیده بودیم یا خیلى بندرت میدیدیم كه كسانى بروند اعتكاف كنند. غالباً همه‌ى ماها، همه‌ى مردم غافل بودیم از این روزنه‌ى رحمت الهى. بنده در مشهد كه اصلاً ندیده بودم؛ در قم هم یك تعداد معدودى، یك چند نفر طلبه در مسجد امام میرفتند و ایام نیمه‌ى ماه رجب اعتكاف میكردند. امروز شما نگاه كنید؛ نه فقط مساجد جامع، نه فقط مساجد بزرگ، نه فقط در یك شهر و دو شهر، بلكه در همه‌ى كشور، در همه‌ى شهرها، در همه‌ى مساجد، جوانهاى ما، مردان ما، زنان ما، دختران ما، پسران ما میروند صف میكشند، اسم مینویسند، براى اینكه به آنها فرصت داده شود كه در این مسجد، در آن مسجد، سه روز روزه بگیرند و اعتكاف كنند؛ این خیلى براى یك ملت حائز ارزش است، این خیلى مهم است. اینها هست. این ماه رجب است؛ از این فرصتها استفاده كنید. جوانها ! شما بیشتر استفاده كنید. دلهاى پاك شما، جانهاى باصفا و نورانى شما آماده‌ى تلألؤات و تشعشعات رحمت الهى و توجهات الهى است؛ این را قدر بدانید.
 آنچه یك ملت از این طریق و از طرق معنوى به دست مى‌آورد، یك پشتوانه‌اى میشود، ذخیره‌اى میشود براى اینكه بتواند در همه‌ى میدانهاى زندگى، با اراده‌ى راسخ و با عزمِ مقاوم در مقابل مشكلات پیش برود؛ بن‌بستها را باز كند، كارهاى بزرگ انجام دهد. پشتوانه‌ى همه‌ى اینها، این معنویت است. كسى مثل امام بزرگوار ما كه یكتنه وارد شد و توانست به بركت عزم و اراده‌ى راسخ و ایمان و توكل، همه‌ى ملت را بسیج كند و این حركت عظیم را راه بیندازد، بیش از هر چیز متكى بود به همان جوشش قلبى، معنوى، روحى، توكل، معرفت، عبادت. تا آخر عمر هم این بزرگوار با وجود پیرى و ناتوانى و شكستگى، نیمه‌ى شب برمیخاست، اشك میریخت. ما خبر داشتیم از نزدیكان ایشان كه به همه‌ى خصوصیات زندگى ایشان واقف بودند، شنیده بودیم، اطلاع داشتیم؛ ایشان نیمه‌هاى شب برمیخاست، از خداى متعال استمداد میكرد - «رهبان اللّیل»(3) - شب با آن حالت، آن وقت روز مثل شیر غرّانى مى‌آمد توى میدانها، قدرتها را شكست میداد، ضعفهاى ملت را برطرف میكرد، اراده‌هاى همه‌ى ما مردم را تقویت میكرد و راه مى‌انداخت؛ به بركت آن پشتوانه‌ى معنوى.
 یك‌یك شما مردم عزیزمان - بخصوص جوانها، بخصوص جوانها - میتوانید به همان منبع و معدن عظیم قدرت، با توكل، با ارادت، متصل شوید و استفاده كنید و استفاضه كنید و نورانى شوید و نقش ایفا كنید. در اسلام، آن رهبانیتى كه فرمودند «رهبان اللّیل»، فرق میكند با رهبانیتى كه نصارى‌ درست كردند؛ «و رهبانیّة ابتدعوها ما كتبناها علیهم».(4) رهبانیت نصارى‌ و ادیان دیگر به معناى انزوا بود، گوشه‌نشینى بود، انقطاع از دنیا بود؛ رهبانیت اسلام به معناى حضور در همه‌ى صحنه‌هاى زندگى بود - «سیاحة امّتى الجهاد فى سبیل اللّه»(5) - همه‌ى حركات و سكنات، در جهت خدا: صلحشان، آشتى‌شان، حركتشان، سكوتشان، سكونشان، اقدامشان، همه و همه در راه خدا. آن وقت «من كان للّه كان اللّه له»، «ان تنصروا اللّه ینصركم»،(6) «لینصرنّ اللّه من ینصره»؛(7) وقتى در راه خدا حركت كردید، لطف الهى، مدد الهى، پشتیبانى الهى هم با شما خواهد بود. عزیزان من! این راز پیشرفت ملت ایران است. اینكه شما مشاهده میكنید یك ملت با این همه دشمنى، با این همه خباثت و رذالتى كه در مقابل این ملت، دشمنان در سطوح مختلف، در عرصه‌هاى مختلف، از همه طرف اعمال كردند، اما نتوانستند این ملت را متوقف كنند و ملت ایران با عزم خود، با پیشرفت خود، با حركت مستمر و جهادگونه‌ى خود، همه‌ى آنها را وادار به عقب‌نشینى كرد، به خاطر همین خصوصیات است، به خاطر همین پشتوانه‌ى الهى است؛ و این ادامه خواهد داشت. به توفیق الهى، ملت ایران همین راه را ادامه میدهد.
 كسانى امیدوار بودند جوانهاى ما را از دین جدا كنند؛ طمع داشتند جوانهاى ما را سرگرم شهوات زندگى، مادیگرى و امثال اینها كنند؛ اشتباه كردند. امروز عرصه‌ى جوانى ما، طبقه‌ى جوانان ما، از لحاظ كمیت و كیفیت، نسبتشان از مسن‌ترها اگر بیشتر نباشد، كمتر نیست. جوانهاى مؤمنِ امروز ما و كسانى كه دل در گرو انقلاب دارند، كه نه امام را دیدند، نه انقلاب را درك كردند، نه دوران دفاع مقدس را دیدند، انگیزه‌شان، همتشان از جوانهاى دوره‌ى دفاع مقدس بیشتر نباشد، كمتر نیست؛ این را بنده از روى علم و اطلاع عرض میكنم؛ تحلیل نیست، حدس نیست. كارهاى بزرگى كه امروز جوانهاى ما در عرصه‌ى ملى و در بخشهاى گوناگون دارند انجام میدهند، گاهى زحمتش، فشارش، حتّى خطرش، بیشتر از آن كارى است كه در دوران دفاع مقدس انجام میدادند، یا باید انجام میدادند. این روحیه را باید حفظ كرد.
 آنچه كه امروز در درجه‌ى اولِ كارهاى سیاسى كشور قرار دارد، مسئله‌ى انتخابات است. انتخابات یك حادثه‌ى یكروزه است، ظرف یك روز انجام میگیرد؛ اما از آن حوادثى است كه تأثیر آن، تأثیر بلندمدت است. انتخابات ریاست جمهورى را شما در ظرف یك روز انجام میدهید، اما اولاً كسى را یا كسانى را براى مدت چهار سال بر سرنوشت كشور و جریانهاى عمده‌ى كشور حاكم میكنید؛ ثانیاً دامنه‌ى تأثیر آن به همان چهار سال هم محدود نمیماند. گاهى اوقات دولتها كارهائى میكنند كه تأثیرات آن تا سالها باقى میماند؛ چه كارهاى خوب، چه خداى نكرده كارهاى غیر خوب؛ تأثیر آن منحصر نمیماند به آن چهار سال؛ مثل یك جریانى ادامه پیدا میكند. پس شما در یك روز یك حركتى میكنید، یك انتخابى میكنید، یك اقدامى میكنید كه تأثیر آن در كوتاه‌مدت، در چهار سال، و در بلندمدت، گاهى در چهل سال باقى میماند؛ اینقدر انتخابات مهم است.
 انتخاباتِ امسال اهمیت مضاعف دارد. من به شما عرض كنم برادران عزیز! خواهران عزیز! همه‌ى ملت ایران! امروز انتخابات شما - كه حدود یك ماه دیگر انجام خواهد گرفت - به یك موضوع مهم بین‌المللى تبدیل شده است؛ این را بدانید. دستگاههاى فكرى دشمنان - به قول خودشان، اتاقهاى فكر - نشسته‌اند رصد میكنند مقدمات این انتخابات را، این حادثه‌ى بزرگ را؛ دارند نگاه میكنند؛ نقشه هم دارند، هدف هم دارند. هدف جبهه‌ى دشمنان شما، نقطه‌ى مقابل هدف شما است. شما كه در انتخابات شركت میكنید، دنبال یك فرد اصلحى میگردید كه بتواند كشورتان را با همین سرعت، بلكه بیش از این، پیش ببرد؛ هم در عرصه‌ى مادى، هم در عرصه‌ى معنوى. شما دنبال انتخاباتید، براى اینكه كسى یا كسانى، دولتى، رئیس جمهورى بتواند عزت شما را بالا ببرد، استقلال شما را عمیق‌تر كند، وضع زندگى شما را بهتر و مرفه‌تر كند، گره‌ها را باز كند، امید و شور و شوقى در كشور به‌وجود آورد؛ اما دشمن شما درست بعكس، مایل است انتخاباتى انجام بگیرد - حالا كه بنا است انجام بگیرد؛ البته اگر میتوانستند كارى كنند كه انتخابات انجام نگیرد، آن كار را میكردند؛ اما حالا كه بالاخره چاره‌اى ندارند و انتخابات انجام خواهد گرفت - كه براى آینده‌ى كشور این محسّنات را نداشته باشد؛ بلكه كشور را به سمت وابستگى، به سمت ضعف، به سمت عقب‌ماندگى در صحنه‌هاى گوناگون حركت دهد؛ كشور را به عقب بكشاند، به عقب براند؛ آنها هدفشان این است. پس دو تا هدف در مقابل هم قرار دارد: هدف ملت ایران، هدف جبهه‌ى دشمنان.
 هدف ملت ایران چگونه تأمین خواهد شد؟ با دو عامل، این هدف تأمین میشود: یك عامل این است كه انتخابات، انتخابات گرم و پرشورى باشد؛ افراد زیاد شركت كنند، مردم با شور و شوق شركت كنند، بیایند پاى صندوقها. دوم اینكه این انتخابات منتهى شود به انتخاب یك انسان شایسته‌ى وارسته‌ى باعزمِ مؤمنِ انقلابىِ با همت جهادى. با این دو چیز، مقصود ملت ایران حاصل میشود.
 مقصود دشمن چگونه حاصل میشود؟ مقصود دشمن با این حاصل میشود كه انتخابات اولاً سرد برگزار شود؛ مردم بى‌رغبت باشند، عده‌ى كمى شركت كنند، یك عده‌اى بگویند: آقا چرا شركت كنیم؟ فایده‌اش چیست؟ ما نمیخواهیم بیائیم. اینها دشمن را خوشحال میكند. ثانیاً نتیجه‌اى كه از صندوقها بیرون مى‌آید، نتیجه‌اى باشد كه دولت را، به تبع دولت، ملت را به سمت وابستگى بیشتر، به سمت تبعیت بیشتر، به سمت قرار گرفتن در سیاستهاى دشمنان قرار دهد؛ دشمن این را میخواهد.
 پس ببینید، صحنه روشن است؛ معلوم است شما چه میخواهید، معلوم است دشمن چه میخواهد. حالا آن مطلب دوم كه چگونه اصلح را پیدا كنیم و مشخصات یك انسانى كه اصلح از دیگران است، چیست، نكاتى در این زمینه وجود دارد كه ان‌شاءاللّه اگر بنده عمرى داشتم، در آینده تا قبل از روز انتخابات عرض خواهم كرد.
 آنچه كه امروز میخواهم عرض كنم، این است كه آن نكته‌ى اول - یعنى شور و هیجان انتخابات، حركت عمومى به سمت انتخابات - اولین كار بزرگى است كه ملت میتواند انجام دهد؛ دشمن میخواهد این اتفاق نیفتد. براى اینكه مردم را از شور و حال و حركت و هیجان بیندازند، چه كار میكنند؟ سعى میكنند مردم را از حضور در انتخابات ناامید كنند: آقا چه فایده دارد؟ حالا برویم رأى بدهیم كه چه بشود؟ میخواهند این حالت را به مردم القاء كنند. براى همین است كه شما اگر امروز به رادیوهاى بیگانه و خبرگزارى‌هاى صهیونیستى مراجعه كنید - كه امروز همه‌ى خبرهاى دنیا را در واقع یك شبكه‌ى بزرگ صهیونیستى جهت میدهد، به قول خودشان كانالیزه میكند؛ خبرهاى باب میل خودشان را منتشر میكنند - مى‌بینید سعیشان این است كه وضع كشور را بحرانى نشان دهند. خب، مشكلات در كشور هست؛ در كدام كشور نیست؟ گرانى هست، مشكل بیكارى هست؛ كجاى دنیا امروز نیست؟ امروز خود آن كشورهاى اروپائى كه صحنه‌گردانِ تبلیغات علیه جمهورى اسلامى‌اند، تا خرخره در مشكلات فرو رفته‌اند. هر چند روز یك بار، در یكى از این كشورها یا در چند كشور، مردم مى‌آیند در عرصه، از روى ناچارى و ناگزیرى داد میكشند و مورد تهاجم نیروهاى امنیتى‌شان قرار میگیرند. البته اینها را تا بتوانند، پنهان میكنند.
 ما هم مشكلاتى داریم. ما مشكلات را باید مقایسه كنیم با نقاط مثبتى كه الان در ما هست. كدام كشور مثل كشور ما ملتى منسجم و متحد دارد؟ اقوام كشور، مذاهب كشور، شهرهاى كشور، مناطق گوناگون كشور، همه در یك جهت، در یك هدف، با یك عواطف، با یك احساسات، با یك امید دارند حركت میكنند، زندگى میكنند. كدام كشور این همه جوان سرحال و بانشاط دارد؟ جوانهاى ما امروز میدانهاى عظیم علمى را دارند فتح میكنند؛ در مسابقات گوناگون جهانى، رتبه‌هاى بالاى جدول را دارند به دست مى‌آورند؛ این چیز كمى است؟ كدام ملت مثل ملت ما با وجود این همه دشمنى‌ها توانسته است این عظمت را، این اهمیت را، این تأثیرگذارى را در قضایاى دنیا و در قضایاى منطقه به دست آورد؟ یك عده دشمنان مایند، یك عده مزدوران دشمنان مایند؛ هرچه بتوانند، كارشكنى میكنند؛ اما ملت ایران، سربلند، سرافراز، وسط صحنه، با چهره‌ى بشّاش، با چهره‌ى امیدوار، بدون كینه‌ى به این و آن، دارد راه خودش را میرود. این را شما بدانید؛ ملتها - البته آگاهانشان، فرزانگانشان، كسانى از آنها كه با قضایاى گوناگون آشنایند - شماها را با انگشت نشان میدهند؛ میگویند ببینید ملت ایران در چه عرصه‌هائى پیشرفت كرده و ما مانده‌ایم. حركت ملت ایران اینجورى است.
 دشمنان در تبلیغاتشان سعى میكنند سایه‌ى یأس و ناامیدى و بحران را بیندازند بر روى حوادث كشور، مشكلات كوچك را چند برابر بزرگ كنند؛ مشكلاتى كه وجود ندارد، بیخود ملت را، كشور را متهم به آن كنند؛ آینده را تاریك نشان دهند، ملت را ناامید كنند؛ هدف دشمن این است. این ناامیدى از نظر آنها مقدمه‌اى است براى از رونق انداختن انتخابات. شما باید بعكس عمل كنید. عزیزان! جوانان! مسئولان! مبلّغان! كسانى كه عرصه‌ى سخن گفتن با مردم در مقابل شما است! شما باید بعكس عمل كنید؛ به مردم امید دهید. این امید، امید واهى نیست؛ امید واقعى است.
 مردم باید همه توجه كنند، بدانند كه حضور پرشور و پر رونق در انتخابات موجب میشود كشور مصونیت پیدا كند؛ موجب میشود كه طمع دشمن براى دست‌اندازى و تعرض و دشمنى و خباثت نسبت به این كشور كم شود؛ حضور مردم این تأثیرات را دارد. آنها تلاش دارند كه این اتفاق نیفتد. البته من به شما عرض بكنم؛ آنطورى كه ما ملت خودمان را تجربه كرده‌ایم، آنطورى كه لطف و فضل الهى را مكرر آزموده‌ایم، این ملت در این نوبت هم مثل نوبتهاى قبل، مشت محكمى به دهان دشمن خواهد زد. مردم به توفیق الهى در این انتخابات یك آزمون افتخارآمیز دیگرى را به صحنه خواهند آورد و بر افتخارات خودشان خواهند افزود. این، لطف الهى است؛ ان‌شاءاللّه تحقق پیدا خواهد كرد.
 آنچه كه در این فاصله و در این فرصت مهم است، این است كه مردم علاوه بر همت بر حضور، همت بر انتخابِ خوب هم داشته باشند. همان طور كه عرض كردیم، یك انتخاب خوب، یك انتخاب درست، نه فقط در طول چهار سال، گاهى در طول ده‌ها سال تأثیراتش براى كشور باقى میماند. براى انتخابِ خوب باید فكر كرد، باید معیارها را شناخت. من ان‌شاءاللّه در آینده مطالبى عرض خواهم كرد؛ اما اجمالاً معیار اصلى این است كه كسانى سر كار بیایند كه همتشان بر حفظ عزت و حركت كشور در جهت هدفهاى انقلاب باشد. آنچه ما در این سالهاى طولانى از خیرات و بركات به دست آورده‌ایم، به بركت هدفهاى انقلاب بوده است؛ هر جائى كه ما كم آوردیم، عقب ماندیم، شكست خوردیم، به خاطر غفلت از هدفهاى انقلاب اسلامى و هدفهاى اسلامى بوده است. كسانى سر كار بیایند كه مصداق: «انّ الّذین قالوا ربّنا اللّه ثمّ استقاموا»(8) باشند؛ اهل استقامت، اهل ایستادگى باشند؛ زرهى پولادین از یاد خدا و از توكل به خدا بر تن خودشان بپوشند و وارد میدان شوند. شعارها را نگاه كنید، ببیند شعارهائى كه تعیین میكنند، چه جور شعارهائى است؟ گاهى بعضى‌ها - البته اشتباه میكنند - براى جلب آراء، شعارهائى میدهند كه این شعارها از حدود قدرت و اختیاراتشان بیرون است؛ اینها را مردم هوشمند ما میتوانند بشناسند، مراقبت كنند، دقت كنند. آنچه كه براى مردم لازم است، آنچه كه فوریت بیشترى دارد، آنچه كه با واقعیات و امكانات كشور سازگار است، آنچه كه به افزایش قدرت درونى ملت مى‌انجامد، آنها را در شعارهایشان بگنجانند؛ این یكى از معیارها است.
 افراد متعددى آمده‌اند. ان‌شاءاللّه شوراى محترم نگهبان طبق وظائف قانونى خود، آن كسانى را كه صلاحیت دارند، به مردم معرفى خواهد كرد. همه هم باید تابع قانون باشند. آنجائى اشكال پیش مى‌آید كه تخلف از قانون انجام میگیرد. سال 88 اشكالاتى كه وارد شد، خسارتى كه به كشور وارد كردند و نگذاشتند كشور و ملت طعم آراء چهل میلیونى را درست بچشد، به خاطر تخلف از قانون بود. یك عده‌اى یا براى خاطر اغراض نفسانى، یا هدفهاى خلاف سیاسى، یا هرچه - حالا در آن زمینه نمیخواهیم قضاوتى بكنیم - از قانون تخلف كردند، خطا كردند، از راه غیر قانونى وارد شدند؛ هم به خودشان صدمه زدند، هم به ملت صدمه زدند، هم به كشور صدمه زدند. راه درست، راه قانون است. همه تابع قانون باشند، همه تسلیم قانون باشند. گاهى ممكن است یك قانون، صددرصد درست هم نباشد، اما از بى‌قانونى بهتر است. گاهى ممكن است در یك بخشى، یك خطائى هم از مجرى قانون سر بزند كه من و شما بفهمیم او در اجراى قانون این خطا را كرده است؛ اما اگر نتوانیم آن را از طریق قانونى اصلاح كنیم، تحمل آن بهتر است از این‌كه باز بى‌قانونى كنیم؛ از راه بى‌قانونى بخواهیم آنچه را كه به نظر ما خطا است، درست كنیم. قانون، معیار بسیار خوبى است؛ وسیله‌اى است براى آسایش كشور، آرامش كشور، حفظ وحدت ملى، ادامه‌ى راه عمومى.
 شوراى محترم نگهبان، خب مردمانى پرهیزگار، متقى و آگاهند؛ طبق قانون تشخیصى میدهند و عده‌اى به عنوان افرادى كه صالحند، معرفى میشوند؛ من و شما باید نگاه كنیم ببینیم در بین این صالحها كدام صالح‌ترند، كدام بیشتر به درد مردم میخورند، كدام بیشتر میتوانند این بار سنگین را بر دوش بكشند و با امانتِ كامل این راه را ادامه دهند و پیش ببرند؛ این را باید من و شما نگاه كنیم، ببینیم، بشناسیم. از افرادى كه ممكن است ما را هدایت كنند، راهنمائى كنند، كمك بخواهیم؛ بالاخره خودمان را به حجت شرعى برسانیم. اگر انسان بر طبق حجت شرعى كار كرد، چنانچه بعداً غلط هم از آب دربیاید، باز سرفراز است، میگوید من تكلیفم را عمل كردم؛ اما اگر بر طبق حجت شرعى عمل نكنیم، بعد خطا از آب دربیاید، خودمان را ملامت خواهیم كرد؛ عذرى نداریم، حجتى نداریم.
 البته من امیدوارم. امید ما به خداى متعال، خیلى زیاد است. خدا را شكر میكنیم كه روزنه‌هاى امید را در دل ما هرگز نبست. انسان وقتى به وضع كشور نگاه میكند، روزبه‌روز به آینده‌ى این راه، به آینده‌ى این ملت، به آینده‌ى این كشور، امیدوارتر میشود. این مردم مؤمن، این مردم با همت، این جوانهاى با نشاط و با شور، در عرصه‌هاى مختلف، اینها همه امید انسان را به آینده بیشتر میكند.
 امیدواریم ان‌شاءاللّه تفضلات الهى شامل حال باشد؛ دعاى حضرت بقیةاللّه (ارواحنا فداه) شامل حال همه‌ى شما ملت عزیز باشد؛ و بخصوص در این آزمون مهمى كه در پیش دارید، ان‌شاءاللّه دعاى آن بزرگوار، هدایت الهى را براى دلهاى همه‌ى ما فراهم كند و آنچه كه خیر و صلاح این كشور است، به دست شما مردم انشاءاللّه رقم بخورد.
    والسّلام علیكم و رحمةاللّه و بركاته‌
 

برچسب ها : امام , امام خامنه ای , صحبت های مقام معظم رهبری , رهبر معظم انقلاب , فرماندهی کل قوا , رهبر فرزانه , سخنرانی , عکس رهبر , عکس امام خامنه ای ,
 

آخرین مطالب

» نفوذ ( جمعه 1394/09/20 )
» شرکت امنیتی بلک واتر ( جمعه 1394/09/20 )
» دلیل حمله عربستان به یمن چه بود؟ ( جمعه 1394/09/20 )
» دلیل اصلی حمله عربستان‌سعودی به یمن را چه می‌دانید؟ ( جمعه 1394/09/20 )
» نگاهی تاریخی به سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه؛ عثمانی‌گری به سبک رجب طیب اردوغان ( جمعه 1394/09/20 )
» چراغ سبز عربستان و قطر به ترکیه برای تجاوز به شمال عراق ( جمعه 1394/09/20 )
» اذعان یک نهاد مطالعاتی صهیونیستی به افزایش قدرت علمی-نظامی ایران ( جمعه 1394/09/20 )
» برنامه ده ساله سازمان فضایی ایران تدوین شد ( جمعه 1394/09/20 )
» نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی‌ ( سه شنبه 1394/09/10 )
» ساختمان فوق سری که کلید توافق هسته ای با ایران در آن قرار دارد ( جمعه 1393/12/29 )
» اگر لازم باشد برای لغو توافق هسته ای با ایران، جلوی متحدان اروپایی خود می ایستیم ( جمعه 1393/12/29 )
» مادر ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» این چه شبیست ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» فقط اغوش تورا مهم نیست کجا باشی ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» یتیمی ( پنجشنبه 1393/07/24 )
» کی فکرشو میکرد ( چهارشنبه 1393/07/23 )
» از سرم خیال تو دیگه بیرون نمیاد .. ( چهارشنبه 1393/07/23 )
» مادر تنهایم ( چهارشنبه 1393/07/23 )
» مادرم ( چهارشنبه 1393/07/23 )
» دلتنگ خندهات مادر ( چهارشنبه 1393/07/23 )
» مادرم دوستت دارم ( چهارشنبه 1393/07/23 )
» مادر ای زیباترین واژه دنیا ( چهارشنبه 1393/07/23 )
» سلام به همه مادرم رو از دست دادم براش دعا کنید ( سه شنبه 1393/07/15 )
» عکس حیرت‌انگیز از جنگ جهانی دوم که شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد ( دوشنبه 1393/05/6 )
» آشنایی با 5 هواپیمای مخصوص عملیات ضد چریکی ( یکشنبه 1393/05/5 )
» دانلود مستند World War II In HD Colour ( شنبه 1393/05/4 )
» بیانیه ارتش به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس ( پنجشنبه 1393/05/2 )
» رقم قرار دادهای بازیکنان پرسپولیس ( پنجشنبه 1393/05/2 )
» پرسپولیس ( پنجشنبه 1393/05/2 )
» سخن مدیریت - در باب وضعیت پرسپولیس ( جمعه 1393/04/27 )